Čtete šestý díl série Příběh jedné dřevostavby, kde vás spolumajitelka domu provádí jejich cestou od touhy po vlastním domě až po namontování poslední žárovky.
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Když jsme si v katalozích a na veletrzích procházeli nabídky různých firem na konkrétní dřevostavby, při pohledu na ceníky jsme pořád někde vzadu v hlavě měli, že to je jenom ten základ a že se musíme připravit na větší výdaje za nadstandardy. Netušili jsme, o kolik se nám finální cena v domě dle našich přání bude lišit oproti té základní.
Než jsme se rozhodli pro spolupráci s VEXTA, vyměnili jsme si s jejich obchodním zástupcem mnoho upřesňujících mailů a finální nabídka na dům dle našich přání (a možností) si sedla asi až ve verzi 10. Vyměňovali jsme si hlavně nápady, co by kde ještě mělo být jinak, po obdržení cenových nabídek jsme zase my někde potřebovali šetřit atd.
Důležité pro nás bylo, že obchodní zástupce se snažil vyhovět všem našim požadavkům a vždy jsme do pár dnů měli odpověď a představu, kolik si za co připlatíme, nebo kde naopak při kompromisu hodně ušetříme. Ve hře jsme měli i např. plynovou přípojku, kterou jsme však nakonec z finančních důvodů zavrhli. Čas ukázal, že by se nám tato investice při dnešních cenách plynu stejně asi nikdy nevrátila.
Samostatnou kapitolu tvořily zmíněné koupelny. Tam to probíhalo tak, že jsme si domluvili schůzku v Siko, kde jsme prošli showroom a vybrali všechny věci do obou koupelen. Od VEXTA jsme do Siko měli základní budget na konkrétní položky. Bylo to na velmi základní koupelnu, ale např. výběr dlažeb byl i v té základní nabídce dostatečný a některé dlažby jsme zvolili právě z této cenové kategorie. Nejvíce jsme si připlatili za nábytek, do větší koupelny jsme chtěli dvojité umyvadlo se šuplíky a to, které se nám v Siko líbilo, bylo za téměř 20.000 Kč – trochu víc než základní varianta.
A jaké konkrétní nadstandardy jsme nakonec zvolili?
Tady je výčet těch nejdůležitějších:
Když se ohlédnu zpětně, celková cena se nám s nadstandardy zvýšila cca o 20 % oproti ceně domu (základovou desku počítám zvlášť). Nejdražší položky byly přípojky od hranice pozemku do domu (elektro, voda, kanalizace), což ale nelze úplně počítat do nadstandardu. Schválně to sem ale zahrnuji, protože člověk i s těmito náklady musí počítat a v katalogové ceně je neuvidí. Další velmi drahou položku tvořila retenční šachta včetně usazení, okapového vedení, filtrační šachty atd.
Všechny položky, které jsme si zvolili, nám i 10 měsíců po nastěhování dávají extrémně smysl a nelitujeme těch peněz, které jsme za ně dali. Čas ukazuje, že i v domě s téměř 150 m2 je málo úložného prostoru, a proto se velmi hodí ty pod schody a na půdě, které zas takové náklady neznamenaly, ale ta praktičnost je k nezaplacení.
Dovětek na konec – existuje něco, u čeho litujeme, že jsme si za to nepřiplatili? Spaní máme určitě klidné, pokud bychom ale měli na stavbu v začátku více peněz, pravděpodobně bychom se rozhodli pro podlahové vytápění v celém domě. Elektrické konvektory, které v základu byly a my si je tam nechali, jsou naprosto dostatečné. V domě jich je celkem 14, nicméně přes zimu jsme jich používali maximálně 5 souběžně. Co je na nich trochu nešikovné, je, že kromě obýváku jsme si k nim nenechali dodělat externí termostaty. Mají tak termostaty jen na sobě, což je nepraktické. A byť jsou už v celkem moderním tenkém designu, pořád nějaké místo zabírají. Když bychom stavěli znovu a nebylo by na podlahovku, nechali bychom alespoň do každé místnosti k danému topení připojit externí termostat s programováním.
Určitě každému, kdo se rozhodne s nějakou firmou stavět dům na klíč, doporučuji důkladně si rozmyslet, za co si chce připlatit. Zaměřte se na slabá místa dřevostaveb, zamyslete se nad rozvody elektra, abyste nemuseli pár měsíců po kolaudaci hned sekat do zdí. Když dám příklad, neměli jsme na začátku rozpočet na to nechat si udělat venkovní žaluzie. Věděli jsme ale, že časem je mít kvůli orientaci největších oken na jih musíme. Nechali jsme si tedy na ně udělat alespoň přípravu, což nám výrazně snížilo tlak na rozpočet.
Tyhle počáteční investice se časem rozhodně vrátí minimálně v tom, jak příjemně se vám ve vašem domě bude žít.
SERIÁL:
Příběh jedné dřevostavby
Příběh jedné dřevostavby 1. díl - Než jsme poprvé kopli do země
Příběh jedné dřevostavby 2. díl - Jak dlouho trvá hrubá stavba domu
Příběh jedné dřevostavby 3. díl - Práce v interiéru a stěhování
Příběh jedné dřevostavby 4. díl - Bydlíme půl roku v dřevostavbě
Příběh jedné dřevostavby 5. díl - Jak se stavíme k reklamacím dřevostaveb
Příběh jedné dřevostavby 6. díl - I dřevostavbu na klíč si můžete přizpůsobit
Příběh jedné dřevostavby 7. díl - Spotřeba energií v dřevostavbě
Příběh jedné dřevostavby 8. díl - Jak na svažitý pozemek
Příběh jedné dřevostavby 9. díl - Jak vybrat firmu pro stavbu dřevostavby
Příběh jedné dřevostavby 10. díl - Zvažujete dřevostavbu? Jak se bydlí v domě ze dřeva a co by dnes majitelé udělali jinak
Příběh jedné dřevostavby 11. díl - Difúzně uzavřená dřevostavba bez rekuperace. Je to problém?
Příběh jedné dřevostavby 12. díl - Vlhkost vzduchu v dřevostavbě
Příběh jedné dřevostavby 13. díl - Fotoreport z prvního roku života ve VEXTA 149