Čtete sedmý díl série Příběh jedné dřevostavby, kde vás spolumajitelka domu provádí jejich cestou od touhy po vlastním domě až po namontování poslední žárovky.
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Jedno z nejdůležitějších témat posledních měsíců – jak ušetřit za energie. Při turbulentním růstu cen má dopad do běžného života nás všech. Když jsme v roce 2020 začali plánovat náš dům s VEXTA, přiznám se, že jsme toto téma zas tolik neřešili. Na pozemku jsme měli připravenou jak elektřinu, tak i plyn.
Ve standardu VEXTA 149 bylo topení řešené pomocí 14 elektrických konvektorů (přímotopů), 2 topných žebříků v koupelnách a komínem pro alternativní druh vytápění. Nesmím zapomenout na klimatizaci (tepelné čerpadlo vzduch-vzduch) se dvěma vnitřními jednotkami. Ohřev teplé vody byl navržen ve standardu pomocí bojleru z Dražic o objemu 180 litrů.
Vrátím se teď ještě na chvílí k tomu zateplení. Oproti standardu jsme si připlatili za zesílený polystyren kolem domu. Tuším, že standard byl nějakých 110 mm, my máme 180. Dům je difúzně uzavřený. Teplo se v něm drží skutečně dobře, navíc máme velká okna směrem na jih a západ, přes které se vnitřek při jasném nebi velmi rychle ohřívá. Díky tomu jsme zapnuli přímotopy až někdy na konci října, do té doby teplota v domě neklesla pod 20 stupňů.
Co jsme si museli dodělat sami, byl krb, ve standardu byl pouze komín a CPV v podlaze (centrální přívod vzduchu). Celkově nás krb vyšel cca na 50 tisíc, lze ale najít i levnější kousky (samozřejmě i mnohonásobně dražší). Instalovali jsme Romotop Laredo F01. Cena je včetně příslušenství, dopravy, montáže, revize a podstavného skla na míru.
Krb jsme měli až v lednu, takže do té doby doby jsme jeli jen na přímotopy nebo klimatizaci na mód ohřevu.
Jelikož jsme s manželem byli zvyklí od rodičů na plyn, nechali jsme si spočítat i tuto variantu. Rozpočet nás posadil zpátky do reality, když jsme zjistili, že kdybychom nahradili přímotopy teplovodním podlahovým vytápěním s plynovým kotlem, dům by podražil o více než 350 tisíc. Tuto variantu jsme tedy zavrhli a plyn jsme si do domu vůbec nezavedli. Návratnost v dobře izolovaném domě by byla velmi dlouhá. A to nemluvím o aktuální situaci s cenami plynu.
Zůstali jsme tedy u původní varianty, nechali jsme si jen navíc doplnit elektrickou podlahovku do obou koupelen, to bylo za pár tisíc.
A výsledek za první rok hospodaření v novém domě? Elektřina nás vychází cca na 2900 Kč měsíčně. Zálohy jsme si však nastavili na 2500 Kč, protože věříme, že když budeme používat krb celou zimu, podaří se nám oproti letošku ušetřit. Je potřeba doplnit, že máme zatím tarif od ČEZu, kde máme zafixované ceny z února 2021.
SERIÁL:
Příběh jedné dřevostavby
Příběh jedné dřevostavby 1. díl - Než jsme poprvé kopli do země
Příběh jedné dřevostavby 2. díl - Jak dlouho trvá hrubá stavba domu
Příběh jedné dřevostavby 3. díl - Práce v interiéru a stěhování
Příběh jedné dřevostavby 4. díl - Bydlíme půl roku v dřevostavbě
Příběh jedné dřevostavby 5. díl - Jak se stavíme k reklamacím dřevostaveb
Příběh jedné dřevostavby 6. díl - I dřevostavbu na klíč si můžete přizpůsobit
Příběh jedné dřevostavby 7. díl - Spotřeba energií v dřevostavbě
Příběh jedné dřevostavby 8. díl - Jak na svažitý pozemek
Příběh jedné dřevostavby 9. díl - Jak vybrat firmu pro stavbu dřevostavby
Příběh jedné dřevostavby 10. díl - Zvažujete dřevostavbu? Jak se bydlí v domě ze dřeva a co by dnes majitelé udělali jinak
Příběh jedné dřevostavby 11. díl - Difúzně uzavřená dřevostavba bez rekuperace. Je to problém?
Příběh jedné dřevostavby 12. díl - Vlhkost vzduchu v dřevostavbě
Příběh jedné dřevostavby 13. díl - Fotoreport z prvního roku života ve VEXTA 149