Čtete osmý díl série Příběh jedné dřevostavby, kde vás spolumajitelka domu provádí jejich cestou od touhy po vlastním domě až po namontování poslední žárovky.
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Když jsme si kupovali pozemek, přišlo nám, že si kupujeme relativně rovinatou plochu. Tím, jak byl ještě zarostlý nálety, se skutečně svažitý nezdál. Proto nás vyvedlo z míry následné zaměření před projektem, kdy jsme od geodeta zjistili, že rozdíl mezi nejnižším (levý roh pozemku u silnice) a nejvyšším bodem (pravý roh u pole) na pozemku činí 4 metry (viz obrázek).
Čekal nás tedy úkol rozhodnout se, jak nejlépe výškově usadit dům, aby nám to při jeho užívání nejvíce vyhovovalo. Věděli jsme, že chceme mít parkovací místo přímo u vchodu, tudíž dům nesměl být moc vysoko, aby bylo možné tam ze silnice ještě vyjet. Zároveň jsme museli myslet na to, aby dům nebyl vůči zahradě příliš utopený. Nejen kvůli dešti, ale také z estetických důvodů, abychom např. neměli místo výhledu do zahrady jen výhled do opěrné zdi.
Oproti prvnímu návrhu projektanta jsme nakonec dům posadili o 30 cm níže. V návrhu totiž sklon přesahoval hodnotu 20 %, což už by mohlo být nejen v zimních měsících problematické.
Výsledné umístění můžete vidět na obrázku. Od silnice je dům umístěn 7 metrů, na kterých musí auto při vjezdu překonat převýšení cca 1,2 m. To tedy představuje převýšení kolem 17 %.
Zatím jezdíme více než půl roku jen po cestě zpevněné kamínky a pro auto to nepředstavuje problém. V nejbližší době doděláme i dlažbu.
Dům je tak ze strany zahrady lehce utopený v terénu, voda nám však problémy nezpůsobuje. Co se týče zahrady, za domem máme terasu, která je ohraničená zdí (CSB NEWBLOK, bílá) o výšce 90 cm. Do zahrady tak z ní vede 5 schodů (CSB NATURBLOK, caoba). Výhled do zahrady není příliš omezen a zeď zároveň poskytuje na terase dostatek soukromí a ochranu před větrem.
Určitě to lze řešit i jinak, například bychom dům mohli mít položený vysoko, aby byl v rovině se zahradou a před domem si udělat parkovací stání u silnice, ze kterého by vedly schody do domu. Tohle řešení nám ale přijde praktičtější i s ohledem na zachování bezbariérového přístupu. A co si budeme povídat, takové tahání kočárku nebo nákupu z auta po schodech také není to, co vám zpříjemní den.
SERIÁL:
Příběh jedné dřevostavby
Příběh jedné dřevostavby 1. díl - Než jsme poprvé kopli do země
Příběh jedné dřevostavby 2. díl - Jak dlouho trvá hrubá stavba domu
Příběh jedné dřevostavby 3. díl - Práce v interiéru a stěhování
Příběh jedné dřevostavby 4. díl - Bydlíme půl roku v dřevostavbě
Příběh jedné dřevostavby 5. díl - Jak se stavíme k reklamacím dřevostaveb
Příběh jedné dřevostavby 6. díl - I dřevostavbu na klíč si můžete přizpůsobit
Příběh jedné dřevostavby 7. díl - Spotřeba energií v dřevostavbě
Příběh jedné dřevostavby 8. díl - Jak na svažitý pozemek
Příběh jedné dřevostavby 9. díl - Jak vybrat firmu pro stavbu dřevostavby
Příběh jedné dřevostavby 10. díl - Zvažujete dřevostavbu? Jak se bydlí v domě ze dřeva a co by dnes majitelé udělali jinak
Příběh jedné dřevostavby 11. díl - Difúzně uzavřená dřevostavba bez rekuperace. Je to problém?
Příběh jedné dřevostavby 12. díl - Vlhkost vzduchu v dřevostavbě
Příběh jedné dřevostavby 13. díl - Fotoreport z prvního roku života ve VEXTA 149