Čtete devátý díl série Příběh jedné dřevostavby, kde vás spolumajitelka domu provádí jejich cestou od touhy po vlastním domě až po namontování poslední žárovky.
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Ve stavebnictví můžete narazit na stovky firem a ičařů, jak si ale vybrat toho správného dodavatele? My si tím prošli před pár lety.
Prvním krokem bylo se vůbec shodnout na představách o bydlení. Tou dobou jsme už vlastnili pozemek na vesnici, věděli jsme, že můžeme mít dle regulí buď bungalov nebo přizemní dům s obytným podkrovím. Od původního záměru mít bungalov jsme se nakonec odchýlili a rozhodli se pro patrový dům. Jednak to hezky oddělí soukromé prostory od těch pro návštěvy, a další výhodou je to, že zabírá na pozemku méně místa a v neposlední řadě se nám v patře zkrátka spí bezpečněji.
Když jsme měli představu, vydali jsme se na veletrh dřevostaveb do Letňan. Ani nevíme proč, ale k těm dřevostavbám nás to nějak táhlo od začátku. Nějaké firmy už jsme znali, ale kvalitní marketing ještě neznamená kvalitní stavby. Na veletrhu jsme posbírali pár katalogů a dali řeč s několika obchodním zástupci od různých firem.
I když u všech výše uvedených kroků nebudete mít žádné pochybnosti, důrazně doporučuji najmout si nezávislý stavební dozor. Už jenom to, že firma bude od začátku vědět, že tam máte dozor, bude se více snažit chybu neudělat, aby nemusela následné nedostatky odhalené dozorem předělávat.
Čemu se asi neubráníte, bude to, že na každou větší firmu zpravidla alespoň pár negativních recenzí najdete. Alespoň víte, co se firmě nepovedlo a dohlédnete na to, aby se vám tato věc nestala. Koneckonců, přijde mi i logické, že ne vždy všechno klapne na 100%, důležité ale je, jak se firma k problémům postaví.
Dalším důležitým krokem v rozhodování bylo samozřejmě prolézt internet skrz naskrz. Vytipované firmy pro stavbu dřevostavby jsme googlili jak diví, u pozitivních recenzí jsme hledali důkazy, jestli to nejsou jen výmysly atp. Dobrým zdrojem informací je třeba server modrastrecha.cz, ale velmi přínosné jsou také uzavřené facebookové skupiny týkající se dřevostaveb. Lidé si tam sdílí často dosti neuvěřitelné strasti s různými firmami a člověk tak ví, koho si hned škrtnout.
Velmi relevantním zdrojem pro nás byl i pan Šimek, stavební dozor dřevostaveb, který sdílí dozory na Youtube. Právě u něj jsme se nakonec přesvědčili, že s naším rozhodnutím pravděpodobně neuděláme chybu. Mimo jiné ve videích často opakuje zásady, kterých se držet, když si vybíráte firmu. Velmi doporučuji jeho kanál sjet, pokud o dřevostavbě uvažujete.
Dále by pak mělo být samozřejmostí podívat se na finanční zdraví dané firmy, projít si vzorový dům, podívat se na certifikáty a zda je firma členem nějaké relevantní asociace. Také je důležité brát v potaz vlastní instinkt a osobní dojem ze schůzek s jejich zaměstnanci.
SERIÁL:
Příběh jedné dřevostavby
Příběh jedné dřevostavby 1. díl - Než jsme poprvé kopli do země
Příběh jedné dřevostavby 2. díl - Jak dlouho trvá hrubá stavba domu
Příběh jedné dřevostavby 3. díl - Práce v interiéru a stěhování
Příběh jedné dřevostavby 4. díl - Bydlíme půl roku v dřevostavbě
Příběh jedné dřevostavby 5. díl - Jak se stavíme k reklamacím dřevostaveb
Příběh jedné dřevostavby 6. díl - I dřevostavbu na klíč si můžete přizpůsobit
Příběh jedné dřevostavby 7. díl - Spotřeba energií v dřevostavbě
Příběh jedné dřevostavby 8. díl - Jak na svažitý pozemek
Příběh jedné dřevostavby 9. díl - Jak vybrat firmu pro stavbu dřevostavby
Příběh jedné dřevostavby 10. díl - Zvažujete dřevostavbu? Jak se bydlí v domě ze dřeva a co by dnes majitelé udělali jinak
Příběh jedné dřevostavby 11. díl - Difúzně uzavřená dřevostavba bez rekuperace. Je to problém?
Příběh jedné dřevostavby 12. díl - Vlhkost vzduchu v dřevostavbě
Příběh jedné dřevostavby 13. díl - Fotoreport z prvního roku života ve VEXTA 149