Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Příběh jedné dřevostavby (1. díl): Než jsme poprvé kopli do země
V prvním dílu série Příběh jedné dřevostavby vás Veronika Š. provede od myšlenky na vlastní rodinný dům až po začátek stavby. Dozvíte se, co rozhodlo o výběru stavební firmy nebo jak dlouho trvalo celé byrokratické kolečko, než stavba mohla vůbec začít.
Od myšlenky až ke stavebnímu povolení
S manželem, toho času ještě přítelem, jsme vždycky chtěli bydlet ve vlastním domečku. V roce 2017 jsme si začali prohlížet pozemky v okolí Roudnice nad Labem, kde jsme společně bydleli na hromádce v podnájmu 1+kk. Na Vánoce se nám zadařilo domluvit hypotéku a udělat první krok za naším snem – koupit kompletně zasíťovaný pozemek o rozloze lehce přes 1 000 m2 jen pár kilometrů od Roudnice.
Když jsme se vzpamatovali z toho, že jsme poprvé v životě vlastníky nějaké nemovitosti a zase nějakou tu korunu našetřili, začali jsme pokukovat po dodavatelích domů na klíč (manžel zvládne přidělat světlo, ale tím to hasne, takže „na klíč“ byla jasná volba). Objížděli jsme různé veletrhy, a čím dál tím víc nás to táhlo ke dřevostavbám. Zkoumali jsme reference, protože jsme nechtěli narazit na amatéry, přece jen jsme se rozhodovali o celoživotní investici. Do užšího výběru se nám dostaly firmy, které nás přesvědčily svou velikostí a povětšinou kladnými referencemi. Konkrétně se jednalo o společnosti ATRIUM, RD Rýmařov, Lucern a VEXTA.
V únoru 2020 jsme jeli na veletrh FOR PASIV do Letňan v Praze, abychom se podívali trochu blíž a případně navázali s firmami kontakt. U RD Rýmařov nám hned řekli, že čekací doba je až dva roky, což pro nás byl neřešitelný problém – začít stavět jsme chtěli nejlépe ještě tentýž rok. U VEXTA se nám věnoval sympatický obchodní zástupce pan Kostka, se kterým jsme si domluvili návštěvu vzorového domu VEXTA 149 v Šestajovicích. Tento dům na klíč byl náš favorit z nabídky VEXTA. Zamlouval se nám nejen jeho design, ale především vnitřní uspořádání.
O tom, že do toho nakonec jdeme právě s VEXTA, nás nakonec přesvědčila právě osobní prohlídka, kdy dům zažijete na vlastní kůži a představíte si, jaké to bude v něm žít. Díky tomu jsme se nemuseli bát, že bychom si po zhotovení stavby uvědomili, že je dům moc malý nebo že se v něm necítíme dobře. Proto rozhodně doporučuji každému, kdo přemýšlí o stavbě rodinného domu, obdobnou prohlídku absolvovat.
V červnu toho roku jsme podepsali smlouvu a v srpnu měli první schůzku s projektantem, se kterým jsme vymysleli pár klientských změn tak, aby nám dům opravdu ve všem vyhovoval. Jelikož máme lehce svažitý pozemek, probrali jsme i možnosti výškového umístění v terénu.
Projekt jsme průběžně řešili s projektantem po mailu až do jeho finální podoby zhruba do poloviny ledna roku 2021, avšak už od listopadu jsme měli dostatek podkladů pro to začít vyřizovat obíhačky. První dotaz jsme směřovali na stavební úřad v Roudnici, jaké všechny dokumenty budeme pro „Společné oznámení záměru“ potřebovat.
V našem případě to byly následující:
Projektová dokumentace
Vyjádření o existenci sítí všech distributorů, kteří by teoreticky v místě mohli mít nějaké vedení (Hlavně ČEZ, SČVK, Gasnet, Cetin a další)
Vyjádření od všech sousedů
Vyjádření od obce včetně souhlasu s vjezdem na komunikaci
Stanoviska od ČEZ a SČVK ohledně možnosti připojení na elektřinu, resp. vodovod a kanalizaci
Projekt kanalizační přípojky
Vyjádření z úřadu - Odbor územního plánování
Vyjádření z úřadu - Odbor životního prostředí (Odpadové hospodářství, Ochrana ovzduší, Souhlas s vyjmutím orné půdy z půdního fondu)
PENB
Požárně bezpečnostní řešení
Stanovení radonového indexu
Ve hře bylo ještě vyjádření od Krajské hygienické stanice a vyjádření hasičů, ty jsme ale nakonec naštěstí nepotřebovali. I tak to celé zabralo od prvního poslaného mailu do vydání povolení cca 4 měsíce. Musím říct, že jsme měli štěstí, protože na Úřadě v Roudnici byli všichni velmi ochotní a vstřícní.
8. 2. 2021 jsme dostali povolení ke stavbě. Zrovna ale udeřila ladovská zima a všude bylo 20 čísel sněhu, takže jsme ještě chvilku museli vydržet. Konečně 6. 4. 2021 najela VEXTA s bagrem a poprvé se hráblo do země. Abychom nezapomněli, i přes maximální důvěru v dodavatele jsme si přirozeně najmuli stavební dozor pro důslednou kontrolu po celou dobu stavby. Výměnou za relativně malé náklady získáte mnohem větší klid a jistotu, že vše probíhá tak, jak má.
A jak stavba probíhala a kdy jsme strávili první noc v novém, to se dozvíte v příštím článku.
SERIÁL:
Příběh jedné dřevostavby
Příběh jedné dřevostavby 1. díl - Než jsme poprvé kopli do země
Příběh jedné dřevostavby 2. díl - Jak dlouho trvá hrubá stavba domu
Příběh jedné dřevostavby 3. díl - Práce v interiéru a stěhování
Příběh jedné dřevostavby 4. díl - Bydlíme půl roku v dřevostavbě
Příběh jedné dřevostavby 5. díl - Jak se stavíme k reklamacím dřevostaveb
Příběh jedné dřevostavby 6. díl - I dřevostavbu na klíč si můžete přizpůsobit
Příběh jedné dřevostavby 7. díl - Spotřeba energií v dřevostavbě
Příběh jedné dřevostavby 8. díl - Jak na svažitý pozemek
Příběh jedné dřevostavby 9. díl - Jak vybrat firmu pro stavbu dřevostavby
Příběh jedné dřevostavby 10. díl - Zvažujete dřevostavbu? Jak se bydlí v domě ze dřeva a co by dnes majitelé udělali jinak
Příběh jedné dřevostavby 11. díl - Difúzně uzavřená dřevostavba bez rekuperace. Je to problém?
Příběh jedné dřevostavby 12. díl - Vlhkost vzduchu v dřevostavbě
Příběh jedné dřevostavby 13. díl - Fotoreport z prvního roku života ve VEXTA 149